Sevgililer Günü (14 Şubat)

Sevgililer Günü 14 Şubat

Sevgililer Günü‘nün başlangıcı eski Roma İmparatorluğu zamanına kadar uzanıyor. Eski Roma’da 14 Şubat bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bugünde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Ayrıca Juno, Roma halkı için kadınlık ve evlilik tanrıçasıydı. Bugünü takip eden 15 Şubat gününde de Lupercalia Bayramı başlıyordu. Lupercalia Bayramı, Roma halkının genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun sebebi ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan Romalı gençler, sadece bu bayram süresince birbirlerinin partneri oluyorlardı.

Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza atıyorlardı. Romalı genç erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın adı yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca çift oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan Romalı çiftler için bayram süresinin dışına taşıp, genellikle evlilikle sonlanıyordu.

HediyeKapisi.com

İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile acımasızca yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük sorun, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı ve bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. Bu yüzden de, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine de 2.Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte 2.Claudius’un yasağına aldırmadan gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak 2.Cladius, bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirdiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. MS 270 yılının 14 Şubat‘ında Hiristiyan şehitliğine gömüldü.

Aynı zamanlarda Roma’daki putperestler, şubat ayında kutlanan Lupercalia Bayramı’nı da kendi putperest tanrıları için kutluyorlar, bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seromoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar. Hıristiyan Kilisesi’nin ilk kurulduğu yıllardaki papazlar, bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılması gerektiğini istedikleri için Lupercalia Bayramı’nın başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar. O gün bugündür her yılın 14 Şubat’ı “Sevgililer Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.